Schedule 2014

Full live-stream video archive available here.

FRIDAY, June 6th 2014

13:00                     Registration

OPENING SESSION: KEY NOTE LECTURES

14:00 – 15:00 Welcome by Innovate Heritage and Partners:  |video|
German Commission for UNESCO – Prof. Dr. Christoph Wulf, Vice-President
World Heritage Studies BTU Cottbus-Senftenberg – Simona Cadar, Program Coordinator
British Council, Germany – Matthew Beavers, Art Project Coordinator
Oriental Heritage Without Borders – Dr. Soraya Adambakan, President
Zentrum für Kunst und Urbanistik – Matthias Einhoff, Founding Member
15:00 – 16:00        Britta Rudolff (Germany/Bahrain) – „Heritage as Poetry“  |video|
16:00  17:00 Shaheen Merali (UK) – „The Spectre (of Knowledge): Reconsidering the archive“ |video|
17:00  18.00 Nick Wilson (UK) – “Re-enchanting Arts & Heritage through Social Creativity”  |video|
18:00 – 18:30 Break

VERNISSAGE     (OPEN TO THE PUBLIC)

18:30 – 19:00 Welcome by Organisers and Introduction of Artists |video|
19:00 – 23:00 Exhibition Opening |video|
Rosanna Raymond (New Zealand/Samoa/UK) – „Soli i Tai – Soli i Uta (walk on the sea, walk on the land)“
Denise Ferris (Australia) – „Absent Spaces: Invisible Lives“
Angelique Sansossian (Syria/Lebanon) – „Mouharamat
Ragimli Esmira Jamal (Azerbaijan) – Azerbaijan Weaving“
Tammam Azzam (Syrian/United Arab Emirates) – „Syrian Museum“
OHWB (Iran/Lebanon/Egypt/Germany)„Urban Collective Memories“
Sophie Iremonger (UK/Ireland/Germany)„Neonderthal“
Mudi Yahaya (Nigeria) – „For Crown + Country“ | „Conrads Circus“
Mithu Msj (Bangladesh)„Life on Sundarbans“
Naeemeh Naeemaei (Iran)„Dreams Before Extinction“
Yegane Azadova (Azerbaijan)„Mythological Images“
Miodarg Kuc (Serbia/Germany) – „K67-Urban Router“
Refunc (Netherlands/Germany) – „Silo-City“
20:00 Speisekino Moabit dinner
20:30 – 21:30 Walking Tour: Andreas Szagun (Germany) – „Deportation-Tracks on the Freight Train Station Moabit“
at dark (~21:30)
Speisekino Moabit „Food Diaspora“ Film Program |video|
Curated by Juli Saragosa (Italy/Ukraine/Canada/Germany) – „Find a Place to Sleep“
Julia Barco (Columbia/Mexico) „Chelas y pañuelos / Beer and Hankies“ | „Slow Food, maiz nuestro de cada día“
Jai Arun Ravine (US)„Tomboi Gatoey Mango Episode 1| „The General Ridiculousness of Trying to Define Asian American Anything“
Christine Kirouac (Canada) –„Don’t Go Away“
Samuel Kiehoon Lee (Canada/Korea) „How to Make Kimchi According to my Kun~Umma“
Randy Lee Cutler (Canada) – „Kitchen Semiotics“

 SATURDAY, June 7th 2014

09:30 Registration/Info Desk Open

 WHERE DO ARTS & HERITAGE MEET?

10:00 – 11:00 Olaia Fontal Merillas (Spain) – “Contemporary Art + Heritage + ICT: The Meeting Point Where Heritage and Identization Processes Converge” CANCELED
11:00 – 12:00 „Syrian Arts & Heritage in Danger“ Panel Discussion, curated by Oriental Heritage Without Borders  |video|
Moderated by Sepideh Zarrin Ghalam (Iran/Germany)
Mahmoud Ramadan (Syria/Belgium)
Charlotte Bank (Germany/Switzerland)
Khaled Mzher (Syria/Germany)
12:00 – 13:00 Lunch break
13:00 – 15:00 Conversations between Arts & Heritage (Seminar Session I)
1. Urbanization: |video|
Peter Sachsenmeier (Germany/Switzerland) – “Heritage and Identity as Important Factors in a Rapidly Urbanizing World”
In Conversation with
KUNSTrePUBLIK (Germany) – “Where, if not now”
2. Music: |video|
Deborah Withers (UK) – „Contemporary Intangible Heritage and Archiving Memory: Music making in the UK Women’s Liberation Movement“
In Conversation with
Hyelim Kim (South Korea/UK)„Korean Contemporary Interpretations of Traditional Music/Performance”
3. Constructs: |video|
Lidia Rossner (US/Germany) – Biennales as Constructs of Heritage
In Conversation with

Mudi Yahaya (Nigeria)
„The Curatorial Colour Curtain – Who Curates Post-Colonial Contemporary African Art?“
15:00 – 15:30 Tea break

DREAMING, IMAGINATION & VISION

15:30 – 16:30 Denise Ferris (Australia) – “Being There: imaging narratives of absence”  |video|
16:30 – 17:30 Rosanna Raymond (New Zealand/Samoa/UK) – “Ko Au Te Wharetaonga – I am the Museum” |video|
17:30 – 19:30 Dinner break (independent of conference)

PERFORMANCES

19:30  19:45 Klaus Zehbe (Germany)“Unter den Linden” |video|
19:50  20:30 Kim Hyelim (South Korea/UK) – “Beyond Taegúm: Sounds of the Korean Flute”|video|
20:30 – 20:45 Intermission
20:45 – 21:45 Allison Warden (US/Alaska) – “Calling All Polar Bears”  |video|
21:45 – 22:15 Q&A Session with Artists

SUNDAY, June 8th 2014

09:30 Registration/Info Desk Open

CREATIVE EXPRESSION, RE-USE & FUTURITY

10:00 – 11:00 Jacqueline Heerema (Netherlands) – “Innovate Heritage or Innovatory Heritage?”  |video|
11:00 – 12:00 Michele Trimarchi (Italy) – From Ivory Towers to the Urban Texture: A map of the future culture  |video|
12:00 – 13:00 Lunch break
13:00 – 15:00 Conversations between Arts & Heritage (Seminar Session II)
1. Sub-Heritage: |video|
Pablo Arboleda and Emil Bakev (Spain/Macedonia/Germany) “Sub-Heritage”
In Conversation with
Alterazioni Video (Italy) – „Ambaradan“ CANCELED
2. Storytelling: |video|
Anne O’Dowd (US)“Folk Arts Festivals and Cultural Presentation“
In Conversation with
Jazmyne Koch (US/Hawaii/Germany)„Contemporary Realities of Hawaiian Performing Arts and the Role of Cultural Identity“
3. Redesign: |video|
Manuel Sanches (Brazil) – “Artistic Action in Preserved Space: Cultural Identity or Touristic Trivialization?”
In Conversation with
Refunc (Netherlands/Germany)“The World without a Manual”
15:00 – 15:15 Tea break
15:15 – 16:15 Daisy Sutcliffe (UK) – „Creative Coast 2012: Natural World Heritage, international sporting events, arts programming and engaging communities“  |video|
16:15 – 17:15 Klaus Zehbe (Germany) “The Futurity of Heritage”  |video|
17:15 – 17:30 Tea break

CLOSING SESSION: KEY NOTE AND CLOSING CEREMONY

17:30 – 18:00 Musical Performance by Abr Ensemble (Iran/Taiwan/Germany)  |video|
18:00 – 18:30 Closing Ceremony
18:30 – 19:00 Musical Performance by Nagiyev Shahveled (Azerbaijan) |video|

 

Bottom new

Advertisements